چند قبرستان مشهور

گورستان های ایران و جهان

امامزاده عبدالله از گورستان های معروف تهران است که تعداد زیادی از مشاهیر علمی ،ادبی و سیاسی در آنجا مدفون هستند. ازجمله : عبدالحسین تیمورتاش (وزیر دربار مغضوب و مقتول رضا شاه پهلوی) و مرحوم صور اسرافیل

 

 

قبر میرزاده عشقی (ابن بابویه)

 

گورستان ظهیرالدوله گورستان کوچکی است واقع در بین امامزاده قاسم و تجریش در شمال تهران که علاوه بر علی‌خان ظهیرالدوله چندتن از هنرمندان و شاعران و چهره‌های سرشناس ایران در آن مدفونند.

 

 

 

اِمامزاده صالِح نام آرامگاهی در محله تجریش تهران است. آن گونه که از کتیبه بالای سردر صحن بر می‌آید، از پسران موسی کاظم (ع) و برادران امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) است.

 

این آرامگاه را منسوب به صالح پسر امام موسی کاظم (ع) می‌دانند.صحن و حیاط این بقعه گورستان عمومی بود و در بیست سال اخیر اثر گورها را از بین برده‌اند و فقط تعداد محدودی از سنگ قبرها را باقی گذاشته‌اند. ازجمله سنگ قبر محمدولی خان تنکابنی (سپهسالار اعظم). گفته می‌شود که سر این امام زاده در این آرامگاه مدفون است و بدن وی نیز در آرامگاهی با نام مشابه (واقع در میدان عالی قاپو اردبیل) آرمیده‌است.

 

 

شاه‌عبدالعظیم یا عبدالعظیم حسنی مجموعه آرامگاهی یکی از نوادگان امام حسن (ع) امام دوم شیعیان است که در شهر ری (در جنوب تهران) قرار دارد. این آرامگاه با آرامگاه امامزاده حمزه و امامزاده طاهر علیهما السلام از قرن سوّم تاکنون، یکی از مشهورترین اماکن زیارتی ایران بوده است.

 

 

 

بهشت رضا نام مهم‌ترین گورستان شهرستان مشهد است که در نزدیکی بارگاه‌امام رضا (ع) است. و دلیل این نام‌گذاری برای آن نیز همین است.

 

 

 

بهشت فضل نام مهم‌ترین گورستان شهرستان نیشابور است که کنار آرامگاه ‌فضل بن شاذان است. و به همین سبب به این نام خوانده‌می‌شود.

 

این گورستان به نام‌های شافضل و شاه‌فضل نیز گفته‌می‌شود.

 

 

 

باغ رضوان نام بزرگ‌ترین گورستان شهر اصفهان است.

 

تخت فولاد نام قبرستان قدیمی شهر اصفهان است.

 

زمان پیدایش این قبرستان چندان روشن نیست، لیکن وجود آثاری چند قدمت آن را به دوران قبل از اسلام می‌رساند. از جمله قبر یوشع نبی در تکیه “لسان الارض” (اکنون در گلستان شهدا قرار دارد) از پیامبران بنی‌اسرائیل در این قبرستان واقع است.

 

 

 

امامزاده طاهر نام امامزاده‌ای است در نزدیکی شهر کرج که به خاطر گورستان همجوار آن که مدفن بسیاری از هنرمندان و روشنفکران است مشهور است.

 

خاک مصلی  از گورستانهای معروف شیراز  در شمال شهر شيراز، پايين تر از دروازه قرآن  واقع گردیده است که حافظ درآنجا به خاک سپرده شده است.

 

قبرستان بقیع هم‌اینک مدفن ۴ امام شیعه (امام حسن مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق) است. همچنین قبر بیشتر زنان پیامبر (ص) و نیز عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی (ع) و برخی دیگر از بزرگان در این قبرستان قرار دارد. بقیع قبرستانی است مورد احترام همه فرقه‌های اسلامی، و اکنون در چند قدمی حرم پیامبر (ص) قرار دارد.

 

 

 

گورستان هایگيت (در انگلیسی: Highgate Cemetery) نام گورستانی تاریخی و مشهور است که در شمال شهر لندن در کشور انگلستان قرار دارد.

 

لازم به ذکر است که این گورستان دارای قطعه مربوط به مسلمانان نیز می‌باشد. در این گورستان تاریخی مدفن انسان‌های مشهوری قرار دارد. از این جمله می‌توان به افراد مشهور زیر اشاره کرد:

 

 

 

 

گورستان نووودویچی (به روسی: Новодевичье кладбище ‏) نام گورستانی تاریخی و بسیار مشهور است که در مرکز شهر مسکو در کشور فدراسیون روسیه قرار دارد.

 

بر گور هر یک از مشاهیر مدفون در گورستان نووودویچی، برحسب شخصیت اجتماعی شخص درگذشته، مجسمه یا نمادی نصب شده که کار هنرمندان برجسته اتحاد جماهیر شوروى، نظیر نیکلاى آندریف، ایوان شادر، سرگئى مرکویروف و زینوى واسیلینسکى است.

 

 

 

 

گورستان پر لاشز (به فرانسوی: Cimetière du Père-Lachaise) با ۴۳ هکتار مساحت، بزرگ‌ترین گورستان پاریس و از مشهورترین گورستان‌های جهان است.[۱]

گفته می‌شود این گورستان که در منطقه ۲۰ پاریس واقع شده، پربازدیدترین گورستان جهان است.

مشاهیر فراوانی در پر لاشز به خاک سپرده شده‌اند.

 

 

 

 

مممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

جالب ترین قبرستان های جهان

در شهرها و روستاهای جهان می توان یک یا چند قبرستان کوچک یا بزرگ را که مختص دفن اهالی است پیدا کرد. در این مطلب ما قصد داریم شما را با عجیب ترین قبرستان های جهان آشنا کنیم.

باشگاه خبرنگاران: اگر می خواهید با قبرستانی که در آن به طور مرتب فیلمبرداری صورت می گیرد و با قبرستانی که خانه کارمندان و کارگران آن در خود قبرستان واقع شده است آشنا شوید این مطلب را مطالعه کنید.

 

در شهرها و روستاهای جهان می توان یک یا چند قبرستان کوچک یا بزرگ را که مختص دفن اهالی است پیدا کرد. در این مطلب ما قصد داریم شما را با عجیب ترین قبرستان های جهان آشنا کنیم.

 

قبرستان «La Recoleta»

 

 

 

 

 

 

 

این قبرستان در شهر بوئنوس آیرس پایتخت کشور آرژانتین واقع است و بسیاری از سیاستمداران و شخصیت های مشهور در این گورستان مدفون هستند. این قبرتسان شبیه به یک شهر طراحی شده و دارای خیابان ها و گذرهای فرعی بسیار زیادی است. در این گورستان خانه هایی نیز ساخته شده است که توسط افرادی که در قبرستان کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. این افراد به نظافت و نگهداری از قبرستان و محیط اطراف پرداخته و در قبرستان نیز زندگی می کنند.

 

 

 

 

 

 

قبرستان قدیمی یهودیان در پراگ

 

 

 

این قبرستان یکی از قدیمی ترین قبرستان های جهان است و از سال 1439 تا 1787 میلادی فعال بوده است. نحوه قرارگرفتن سنگ قبرها و همچنین فاصله بین آنها ازجمله نکات جالب به کار رفته در این قبرستان است. این قبرستان ازجمله معدود قبرستان های یهودیان در جمهوری چک است که در زمان اشغال این کشور توسط نازی ها سالم باقی مانده است.

 

 

 

 

قبرستان «Green-Wood»

 

 

 

 

 

این قبرستان در شهر نیویورک آمریکا امروزه به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است. چیزی حدود 600 هزار نفر در این محل دفن شده اند و همچنین یادبود سربازان کشته شده در جنگ در این محل قرار دارد. بسیاری از افراد مشهور در شهر نیویورک که در نیمه دوم قرن 19 میلادی مثل پدر، عمو و همسر اول «تئودور روزولت» رییس جمهور آمریکا یا «ساموئل اف.بی مورس»، مخترع امواج و علایم مورس، در این شهر زندگی می کردند در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

 

 

 

 

قبرستان و پارک یادبود «Forest Lawn»

 

 

 

این پارک و قبرستان موردنظر در منطقه هالیوود در شهر لس آنجلس آمریکا قرار دارد. نمای ورودی زیبای این محل و همچنین وجود مدفن بسیاری از مشاهیر سینمای آمریکا ازجمله نکات جالب این قبرستان است. هرساله سکانس های زیادی از فیلم های هالیوودی در این محل با حضور مشهورترین بازیگران جهان ضبط می شود که این اقدام باعث جذب تعداد زیادی توریست به این مکان می شود.

 

 

 

 

 

 

قبرستان «Merry» در رومانی

 

 

 

 

 

 

 

این قبرستان مدفن بسیاری از شعرا و روشنفکران رومانیایی است که در طول سال های متعدد و پس از مرگ در این محل دفن شده اند. در بالای مدفن بسیاری از این افراد در این قبرستان تصویری از آنها و جملاتی از این افراد روی یک بدنه چوبی حک شده است. استفاده از این بدنه های چوبی نمایی زیبا به قبرستان داده است.

 

تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

 

تاریخ ارسال : ۱۴ تير ۱۳۹۳ مطلب جالبی بود

 

اشتراک گذاری چاپ این مطلب ( ۱ ) نظر / نظر بدهید

قبرستان‌ها همیشه مکان‌هایی رازآلود و تاریخی بوده‌اند، ما به شما 10 قبرستان معروف جهان را معرفی می‌کنیم.

 

مشهورترین قبرستان های جهان

مقدمه

بسیاری از قبرستان‌های مشهور جهان محلی برای گردش و استراحت برای زندگان نیز هستند. سنگ‌قبرها، سردابه‌ها، و چشم‌اندازهای هر شهر، روح آن شهر و مردمش را به تصویر می‌کشند. با گذشتن از ظاهر ترسناک این قبرستان‌های مشهور، می‌توانید به گنجینه‌ای برسید که توسط افسانه‌های شخصیت‌های مدفون در آن، حیات و زندگی گرفته است.

 

پر لاشز، پاریس، فرانسه

پر لاشز، پاریس، فرانسه

 

این قبرستان که الگوی اولیه قبرستان‌های روستایی است، در سال 1804 میلادی در منطقه بیستم شهر پاریس گشوده شد. اهالی پاریس در مسیرهای پیچ در پیچ این قبرستان قدم می‌زنند، شیفتگان موسیقی به‌سوی آرامگاه جیم موریسون می‌شتابند و طرفداران اسکار وایلد بر مقبره وی بوسه زده و او را تحسین می‌کنند. آرامگاه اسکار وایلد به سبک مصری ساخته‌شده و به شکل مردی است که پرواز می‌کند.

 

قبرستان مری، رومانی

قبرستان مری، رومانی

این قبرستان پشت کلیسای عروج در ساپانتا جای گرفته است. بیش از 900 قبر در این منطقه روستایی وجود دارد که بر بالای هرکدام، صلیبی از جنس چوب بلوط و مزین به رنگ و حجاری قرارگرفته است که با الهام از هنر و شعر داستان زندگی فرد دفن شده را بر روی آن‌ها ترسیم کرده‌اند. بر روی یکی از این صلیب‌ها مرثیه‌ای برای یک دائم‌الخمر نوشته‌شده با این مضمون که: “کمی باده کنار قبر من بگذار”

 

قبرستان سنت لوئیس، نیواورلئان، ایالت لوئیزیانا

قبرستان سنت لوئیس، نیواورلئان، ایالت لوئیزیانا

در نزدیکی محله فرانسوی ها، هزاران طاق بالاتر از سطح زمین بر سطح یک بلوک چهارضلعی گنجانده شده‌اند. بخش‌هایی از فیلم ایزی رایدر (1969 میلادی) در این قبرستان قرن هجدهمی فیلم‌برداری شده است. بارتمی لافون (معمار که بعدها دزد دریایی شد)، و بر اساس شایعات ماری لاوئو (کاهنه افسونگر) در این محل دفن شده‌اند.

 

قبرستان فارست لاون، کالیفرنیا، لس‌آنجلس

قبرستان فارست لاون، کالیفرنیا، لس‌آنجلس

قبرستان فارست لاون در نزدیکی شهر گلندیل، بر فراز تپه‌های هالیوود و مشرف‌به استودیوهای تینسلتاون، قرارگرفته و محلی برای آرامش ابدی معروف‌ترین ستاره‌های هالیوودی است، بسیاری از قبرها به‌طور شگفت‌انگیزی ساده و موقر هستند (مقبره مایکل جکسون درگلیندیل مخفی است) اما یک موزاییک شیشه‌ای ونیزی کمی به آن‌ها زرق وبرق داده است.

 

قبرستان لا رکولیتا، بوینس آیرس در آرژانتین

قبرستان لا رکولیتا، بوینس آیرس در آرژانتین

در این قبرستان منحصر به فرد، بازدید‌کنندگان در ابتدا به سمت قبر اوا پرون (که با نام خانوادگی دوران دوشیزگی او که دوراته است شناخته می‌شود) می‌شتابند، در میان فرشتگان سنگی بزرگ و مقبره‌های حجاری‌شده، مجسمه‌ای غم‌انگیز از عروسی وجود دارد که در ماه‌عسل خود، براثر ریزش ناگهانی بهمن درگذشته است.

 

قبرستان سوسوکوتلن، اوآخاکا، مکزیک

قبرستان سوسوکوتلن، اوآخاکا، مکزیک

این قبرستان در اطراف یک کلیسای کهنه و متروکه قرارگرفته و به خاطر سنگ‌قبرهای فرسوده‌اش نمی‌توان به رحتی از بین قبرها عبور کرد، به‌ویژه در جشن‌های روز مردگان، مراسم با یک شب‌زنده‌داری در شب 31 اکتبر آغاز می‌شود که در آن، با شمع، محراب‌ها، و گلبرگ‌های گل همیشه‌بهار، یاد گذشتگان را جشن می‌گیرند، شش قطعه آن طرف‌تر، در پانتوئان نیووو (قبرستان جدید) با حضور خانواده‌ها، نوازنده‌های دوره‌گرد و فروشندگانی که در چادرهایشان پان دی مورتو (نان مردگان) می‌فروشند، جوی همچون زمان جشن فضای قبرستان را در بر می‌گیرد.

 

مانت آبرن (کوه شاه بلوطی) کمبریج، ماساچوست

مانت آبرن (کوه شاه بلوطی) کمبریج، ماساچوست

فهرست آمریکایی‌های برجسته‌ای که در این قبرستان دفن شده‌اند (همانند مری بیکر ادی، هنری وادزورث لانگ فلو، وینسلو هومر، …) بسیار شگفت‌انگیز است. اما این باریکه‌ی آرام که مابین تپه‌های هموار، جنگل‌های عظیم افرا، درختان بلوط، و باغ‌های تشریفاتی ایجاد شده و خارج از بوستون قرار دارد، در واقع کارایی اصلی خود به‌عنوان مکانی برای زندگان را حفظ کرده است. این قبرستان که در سال 1831 میلادی گشوده شده، اولین چشم‌انداز وسیعی بود که بازدید از آن برای عموم آزاد شد و در ادامه منجر به پیدایش سیستم پارکی در آمریکا شد.

 

قبرستان قدیمی یهودی، پراگ، جمهوری چک

قبرستان قدیمی یهودی، پراگ، جمهوری چک

در حدود 12000 سنگ‌قبر به سبک‌های مختلف (از سبک گوتیک گرفته تا رکوکو) در این قبرستان بزرگ وجود دارد که قدمتشان به قرن پانزدهم میلادی برمی‌گردد، برای تزیین قبرها از نماد های مختلفی استفاده شده است مانند شیری که بر روی قبر یهودا لئو بن بیزالل حکاکی شده است. یهودا، خاخام اعظم پراگ در قرن شانزدهم میلادی بود که بر طبق افسانه‌ها، آدمکی سفالین ساخت تا از مردم یهودی شهر محافظت کند.

 

قبرستان لون فیر، پورتلند، اورگن

قبرستان لون فیر، پورتلند، اورگن

لون فیر یکی از معدود قبرستان‌هایی است که می‌توان در آن، برای بزرگداشت مردگان درخت کاشت یا باغچه درست کرد. گردش در این منظره‌ی طبیعی مانند قدم زدن در صفحات کتاب تاریخ پورتلند است. در این قبرستان مشاهیر بسیاری دفن شده‌اند. در قطعه‌ی 14 قبرستان یادبودی برای گرامیداشت کمک‌های مهاجران چینی در ساخت شهر بنا شده است. سردابه‌ های سردمداران صنعت از دیگر مکآن‌های دیدنی این قبرستان هستند. آرامگاه باشکوه خانواده‌ مکلی که به سبک گوتیک ساخته‌شده نمونه‌ای از این سردابه هاست.

 

قبرستان گرین رود (جنگل سبز)، بروکلین، ایالت نیویورک

قبرستان گرین رود (جنگل سبز)، بروکلین، ایالت نیویورک

لوئیس کامفورت تیفانی و ژان میشل باسکیت تنها بخش از مشاهیری هستند که نامشان بر روی سنگ‌قبر مقبره‌های گرانیتی و ماسه‌سنگی این قبرستان نقش بسته است. نام‌هایی که زمانی در صفحه‌ی هنر روزنامه نیویورک پست نوشته می‌شدند. بااین‌حال جذابیت اصلی این چمنزار 193 هکتاری، ساختار پارک مانند آن است که در ارتفاعات گرین رود واقع‌شده، تالاب‌های سرد، در وردوی که در سال 1861 میلادی به سبک نئو گوتیک ساخته شد، و خط افق منهتن که از لابلای درختان بسیار کهنسال دیده می‌شود، بخشی از زیبایی‌های این قبرستان می‌باشند.

 

تتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت

 

جالب ترین قبرستانهای جهان +عکس

اگر می خواهید با قبرستانی که در آن به طور مرتب فیلم برداری صورت می گیرد و با قبرستانی که خانه کارمندان و کارگران آن در خود قبرستان واقع شده است آشنا شوید این مطلب را مطالعه کنید.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق به نقل از باشگاه خبرنگاران، مرگ پایان زندگی تمامی موجودات زنده است و گریزی از این واقعیت نیست. معمولا انسانها پس از مرگ به مکانی به نام “قبرستان ” منتقل شده و در آنجا دفن می شوند. در شهرها و روستاهای جهان می توان یک یا چند قبرستان کوچک و یا بزرگ را که مختص دفن اهالی است پیدا کرد. در این مطلب ما قصد داریم تا شما را با عجیب ترین قبرستانهای جهان آشنا کنیم.

 

قبرستان ” La Recoleta ”

 

این قبرستان در شهر بوینس آیرس پایتخت کشور آرژانتین مدفن بسیاری از سیاستمداران و شخصیتهای مشهور در این گورستان دفن هستند. این قبرستان شبیه به یک شهر طراحی شده و دارای خیابانها و گذرهای فرعی بسیار زیادی است. در این گورستان خانه هایی نیز ساخته شده است که توسط افرادی که در قبرستان کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. این افراد به نظافت و نگاهداری از قبرستان و محیط اطراف پرداخته و در قبرستان نیز زندگی می کنند.

 

 

 

قبرستان قدیمی یهودیان در پراگ

 

این قبرستان یکی از قدیمی ترین قبرستانهای جهان است و از سال 1439 میلادی تا سال 1787 میلادی فعال بوده است. نحوه قرار گرفتن سنگ قبرها و همچنین فاصله بین آنها از جمله نکات جالب به کار رفته در این قبرستان است. این قبرستان از جمله معدود قبرستان های یهودیان در جمهوری چک است که در زمان اشغال این کشور توسط نازی ها سالم باقی مانده است.

 

 

 

قبرستان ” Green-Wood ”

 

این قبرستان در شهر نیویورک آمریکا امروزه به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است. چیزی در حدود 600 هزار نفر در این محل دفن شده اند و همچنین یادبود سربازان کشته شده در جنگ در این محل قرار دارد. بسیاری از افراد مشهور در شهر نیویورک که در نیمه دوم قرن 19 میلادی مثل پدر ، عمو و همسر اول “تئودور روزولت” ریس جمهور آمریکا و یا “ساموئل اف.بی مورس” مخترع امواج و اعلائم مورس که در این شهر زندگی می کردند در این گورستان به خاک سپرده شده اند.

 

 

 

قبرستان و پارک یادبود ” Forest Lawn ”

 

این پارک و قبرستان مورد نطر در منطقه هالیوود در شهر لس آنجلس آمریکا قرار دارد. نمای ورودی زیبای این محل و همچنین وجود مدفن بسیاری از مشاهیر سینمای آمریکا از جمله نکات جالب ترین نکات در مورد این قبرستان است. هر ساله سکانسهای زیادی از فیلم های هالیوودی در این محل با حضور مشهورترین بازیگران جهان ضبط می شوند که این اقدام باعث جذب تعداد زیادی توریست به این مکان می شود.

 

 

 

قبرستان ” Merry ” در رومانی

 

این قبرستان مدفن بسیاری از شعرا و روشن فکرانی رومانیایی است که در طول سال های متعدد و پس ازمرگ در این محل دفن شده اند. در بالای مدفن بسیاری از این افراد در این قبر ستان تصویری از آنها و جملاتی از این افراد بر روی یک بدنه چوبی حک شده است. استفاده از این بدنه های چوبی نمایی زیبا به قبرستان داده است.

 

 

برچسب ها: فبرستان ، جهان ، عجیب

Bookmark and Share

 

بازگشت به بالای صفحه

دددددددددددددددد

نننننننننننننننننننننننننننننننننن

شگفت‌انگیزترین قبرستان‌های جهان

 

در بسیاری از مذاهب و فرهنگ‌ها، قبرستان‌ها جایی برای سوگواری، تدفین و یادبود هستند اما در این میان قبرستان‌های تاریخی و غیرعادی نیز دیده می‌شوند که به عنوان جاذبه گردشگری به آن‌ها نگریسته می‌شود و هرسال جمعیت قابل ملاحظه‌ای از گردشگران از آن‌ها بازدید می‌کنند.

مشرق‌نیوز

یکشنبه 04 اسفند 1392 – 04:13

به گزارش مشرق، گردشگری قبرستان یا همان بخش تاریک صنعت گردشگری، پدیده‌ای در حال رشد و جهانی است که امروزه جایگاه ویژه‌ای را در میان دیگر جاذبه‌های تفریحی و دیدنی صنعت توریسم به خود اختصاص داده است. آنچه در ادامه خواهید خواند مجموعه‌ای از چند قبرستان غیرعادی جهان است که گردشگران زیادی از آن‌ها دیدن می‌کنند.

نخستین قبرستان حیوانات خانگی در جهان:

«قبرستان سگ‌ها»، محلی برای دفن سگ‌ها و دیگر حیوانات خانگی در منطقه «آسنیر سور سن» فرانسه است که به نخستین قبرستان عمومی حیوانات خانگی جهان شهرت پیدا کرده است. این قبرستان در سال 1899 افتتاح شد و علت اصلی آن نیز قانونی بود که انداختن حیوانات مرده را در میان زباله‌ها یا رود سن منع کرده بود. این قبرستان که امروزه به یکی از جاذبه‌های توریستی پاریس تبدیل شده، محل دفن حیوانات زیادی است که یکی از آن‌ها ستاره بسیاری از فیلم‌های هالیوودی بوده است.

بزرگراه جهنمی:

این قبرستان که در ایالت کانزاس آمریکا قرار دارد، یکی از ترسناک‌ترین قبرستان‌های جهان شناخته می‌شود. حتی برخی این قبرستان را یکی از 7 دروازه ورود به جهنم نامیده‌اند. این قبرستان در اساطیر و داستان‌های مربوط به ارواح، جادوگران و نیروهای ماوراء طبیعی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند. آوازه «بزرگراه جهنمی» تا جایی پیش رفت که «پاپ ژان پل دوم» در سفر خود به کلورادو در سال 1995 میلادی، مانع عبور هواپیمای حامل خود از روی این قبرستان شد و آن‌ را «زمین نامقدس» نامید.

کلیسای مردگان:

قبرستان «کلیسای مردگان» که در منطقه «اوربانیا»ی ایتالیا قرار دارد، در سال 1833 ساخته شده است. شهرت این قبرستان به دلیل وجود مومیایی‌هایی است که به روشی عجیب و به صورت طبیعی مومیایی شده‌اند. کارشناسان معتقدند این فرایند به دلیل تزریق ملات مخصوصی است که در بدن اجساد جذب می‌شده و آن‌ها را کاملا خشک می‌کرده است.

قبرستان مافیا:

شهر « یکاترینبورگ» روسیه در دهه 90 میلادی، پایتخت جرم و جنایت در این کشور به شمار می‌رفت. این شهر محل زندگی بسیاری از مافیاهای روسیه بود و قبرستان آن نیز آخرین منزل برای بسیاری از این اشرار محسوب می‌شد. مقبره‌های بسیار گران، سنگ مرمرهای مشکی، سنگ‌های گران‌بها و تصاویر لیزری از چهره متوفیان بر روی سنگ‌های گرانیت بزرگ، چیزهایی عادی در این قبرستان به شمار می‌‌آیند. از موضوعات جالب در مورد این قبرها این است که مهارت و حرفه هر یک از گنگسترها در کنار نام او حک شده است.

نخستین مقبره زیر آب جهان:

صخره‌ دریایی آتلانتیس که به صخره یادبود نپتون شهرت دارد و بزرگ‌ترین صخره مصنوعی جهان نیز محسوب می‌شود، نخستین قبرستان زیر آب جهان برای اجساد سوزانده شده است. این مقبره که در سال 2007 در سواحل میامی افتتاح شد، آخرین استراحتگاه افرادی است که علاقه بسیاری به دریا دارند.

قبرستان شاد:

قبرستان‌ها را مکان‌هایی غم‌زده و پر از ماتم می‌نامند، اما «قبرستان شاد» در شمال رومانی ــ که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده ــ از جمله قبرستان‌هایی است که روحیه بازدیدکنندگان خود را شاد می‌کند. سنگ قبرهایی با طرح‌ها و نوشته‌های غیرمعمول که با رنگ‌های سرخ، زرد، سبز و آبی نقاشی شده‌اند عامل تفریح بازدیدکنندگان این قبرستان به شمار می‌آیند. سنگ قبرها به شکل صلیب با تنه درخت بلوط ساخته شده‌اند و نوشته‌های روی آن‌ها توصیفی از زندگی یا شرایط مرگ متوفیان است.

این قبرستان منحصر به فرد از جاذبه‌های مهم گردشگری رومانی به شمار می‌آید و مبدع آن یک هنرمند رومانیایی است که برای اولین بار در سال 1935 نوشته‌ها و شکل‌هایی از این دست را روی صلیب‌های چوبی حک کرد.

پلی به بهشت:

قبرستان «پلی به بهشت» در پارک فرهنگی و طبیعی «اکسکارت» مکزیک، از قبرستان‌های غیرعادی این کشور است که ساختار آن بر مبنای تقویم گریگوری تعیین شده است. این قبرستان روی تپه‌ای قرار دارد که از 7 طبقه به نشانه 7 روز هفته برخوردار است و 365 مقبره رنگارنگ نیز به نشانه روزهای سال در اطراف آن قرار گرفته‌اند. ورودی اصلی این قبرستان نیز 52 پله دارد که نشان‌دهنده هفته‌های سال است.

طراحی و مواد به کار رفته در قبرها کاملا با هم فرق دارد، به‌طوری که یکی از مقبره‌ها شبیه یک کلیسای مشهور است و مقبره‌ای دیگر شبیه به یک تخت خواب با متکاهای آن طراحی شده است.

تابوت‌های معلق و اسرارآمیز چین:

تابوت‌ معلق شیوه‌ای سنتی در تدفین است که تنها در منطقه آسیا یافت می‌شود و نمونه‌های آن ‌را می‌توان در کشورهایی همچون چین، اندونزی و فیلیپین مشاهده کرد.

در برخی موارد این تابوت‌ها روی اهرم‌هایی چوبی سوار شده‌اند و در بعضی از جاها در برآمدگی صخره‌ها قرار گرفته‌اند و در قبرستان‌های دیگر نیز می‌توان این تابوت‌ها را در داخل غارها دید. تابوت‌های معلق منطقه گانگژیان استان سیچوان، تابوت‌های معلق کوهستان ببر اژدها و منطقه کوهستان وویو در چین از مشهورترین تابوت‌های معلق جهان محسوب می‌شوند که قدمت برخی از آن‌ها به بیش از 3هزار و 750 سال می‌رسد.

قبرستان‌های جیزا و دره پادشاهان:

دشت جیزا در مصر که آثار متعددی همچون اهرام بزرگ و اسرارآمیز، ابوالهول و هزاران مقبره را در خود جای داده است و بیش از سایر مناطق مصر گردشگران، باستان‌شناسان، مورخان، دانشمندان و ریاضی‌دانان را به سوی خود می‌کشاند، عجیب‌ترین قبرستان جهان نامیده می‌شود.

هرم بزرگ که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین هرم به شمار می‌آید، یکی از 7 عجایب باستانی جهان است که مومیایی فرعون خوفو در آن قرار دارد و بیش از 2 میلیون سنگ در مدت 20 سال بنای آن را کامل کرده‌اند.

دره پادشاهان حاوی بیش از 60 مقبره و 120 اتاق است‌؛ جایی که مهم‌ترین مکان تدفین برای بزرگان دربار پادشاهی جدید مصر بود و هنوز هم می‌توان زیبایی‌ مقبره‌های فراعنه مصر را در آن مشاهده کرد

 

ننننننننننننننن

 

ک